Volně pobíhající rotvajleři potrhali holčičku na jižním Plzeňsku! Známe to všichni. Děsivé články z novin. Alarmující je, že takových útoků u nás ale rok od roku přibývá. Ústav zdravotnických informací a statistiky eviduje za rok 2022 celkem 629 osob napadených psem! Tedy, pouze těch, které vyhledaly lékaře. Největší nebezpečí zde hrozí dětem. A to zejména těm malým, kolem čtyř let věku. Jsou malého vzrůstu a rozzuřené zvíře jim tak bez problému může ošklivě zranit citlivé partie jako jsou krk nebo hlavička. Kromě šoku, bolesti a zranění má samozřejmě každý takový útok i svůj právní a pojistný aspekt. Za zvíře totiž v každém případě odpovídá jeho majitel. Tedy i za škody nebo újmy, které způsobí například agresívní špatně vychovaný pes. I v tom nejlepším případě, který skončí pouhám kousnutím, může jít o závažný přestupek proti Občanskému zákoníku. V horším případě už může být naplněna dokonce skutková podstata trestného činu! Zejména když případ završí těžké zranění nebo smrt.
Například roku 2019 v Otradově agresívní pes od sousedů zabil matku tří dětí. Majitelé sice poté nechali psa utratit, od soudu však odešli s podmínkou a povinností uhradit rodině dva miliony korun. Chlapečkovi, kterého v roce 2021 napadl v Praze na Petříně kříženec bojových plemen, zbylo po útoku „na památku“ šestnáct jizev! Majitele soud potrestal podmínkou a zakázal mu chovat psy. Výjimečným byl útok stafordšírského teriéra vloni na Vyškovsku. Agresor poštval na muže svého psa s příkazy trhej. Důsledkem útoku byla i vyhřezlá svalovina napadeného. Agresora odvezla policie do vězení. Pes však podle policistů sám o sobě agresívní nebyl, jen plnil příkazy udělané pánem. Letos také došlo k tragickému napadení holčičky během výstavy psů v Cílu na Sázavě. Útočící pes dívence dokonce odtrhl kus tváře. V případě dvou rotvajlerů, kteří utekli z areálu firmy v Holýšově a napadli desetileté děvče došlo nakonec i k umístění obou psů do převýchovného zařízení pro psy.
Nový Občanský zákoník přinesl změnu, že zvíře přestalo být považováno za věc. Novela tohoto zákoníku však také zavedla zcela novou skutkovou podstatu, jíž je odpovědnost za škodu způsobenou zvířetem. Takovou újmu totiž musí, a to v plné výši uhradit vlastník zvířete, bez ohledu na to, zda se nacházelo pod jeho dohledem nebo jej hlídala jiná pověřená osoba. Ta se však ze zákona ve finále rovněž podílí na úhradě škody spolu s vlastníkem zvířete. Jak jsme si ukázali na několika příbězích, škody, zejména na zdraví nebo i životě, se pak mohou vyšplhat do milionové výše. Existují vlastně jen dva důvody vedoucí ke zproštění vlastníka odpovědnosti za škody způsobené zvířetem. Uvádí je § 2934 a §2935 Nového Občanského zákona. Zvíře musí sloužit k výkonu povolání, nebo další výdělečné činnosti případně coby např. vodící pes postižené osoby (nevidomého). Majitel však musí též prokázat, že „nezanedbal potřebnou pečlivost“ při zajištění zvířete. Zvíře je zvíře a může zaútočit jen proto, že nevhodně vyhodnotí situaci: Běh dítěte, máchnutí rukou apod. Nová zákonná pravidla jsou nesmlouvavá a nekompromisní. Ve světle této skutečnosti se pak, zejména majitelům, co si nejsou poslušností a spády svého psa zcela jisti, vyplatí sjednat si příslušné pojištění odpovědnosti, které bude chránit nejen je, ale i další členy domácnosti, do které patří i nezřídka i chované zvíře.
(Zdroje: Ppojištění.cz, Nový Občanský zákoník, Blesk.cz, Deník.cz, Novinky.cz)