Léto. Vytoužený čas dovolených. Ne každý ale sní o cestě k moři nebo bikerských zážitcích v náročném horském terénu. Zejména starší generace si ráda odpočine na své chatě či chalupě – prací! Kutilství zkrátka patří k Čechům stejně jako třeba pivo nebo kynuté knedlíky. Muži obvykle kutí cosi v dílně, budují nové pergoly, vytvářejí pokojíčky na půdě pro vnoučata, ženy se rády porýpají v zahrádce. Idyla, zejména, když mají k ruce i malé prázdninové pomocníčky. Bdělé oko pojišťovacího poradce ovšem i v takovémto idylickém obrazu rozeznává nebezpečí připravená vrhat stíny do poklidných rodinných chvil! Léto totiž patří z hlediska úrazů domácích kutilů k nejrizikovějším obdobím.
Nečekaný pád ze žebříku nebo improvizovaného lešení. Propadnutí ztrouchnivělým stropem staré kůlny. Uříznutý prst na cirkulárce nebo zranění způsobené další neodbornou manipulací s nářadím. Zranění ostrým rýčem při obstarávání záhonu. A nic si nenamlouvejme! U kutilů, na rozdíl od zaměstnání, nikdo právě nedbá na vhodné ochranné pomůcky, vhodný pracovní oděv s bezpečnostními prvky, ochranné brýle při práci s chemickými prostředky nebo dokonce nošení přílby. Pojišťovny to vědí, a tak mívají připraveny speciální produkty, které někdy mají vysloveně v názvu i slovo „kutil“. Pojišťovna se přitom neptá, jak přesně k úrazu došlo. Obecně lze říci, že pojištění určená kutilům nabízejí dva typy plnění:
- Lineární, kdy dochází k rovnoměrnému navyšování pojistného plnění v závislosti na stupni poškození.
- Progresívní, kdy vyplácení vychází ze sjednané pojistné částky a jejích násobků.
Některé z pojišťoven pak nabízejí i možnosti připojištění s úrazovým nebo nemocenským pojištěním. Existují i produkty, které pojistně kryjí třeba jen určité kutilské činnosti. Co je v případě řady kutilských pojištění nebo připojištění výhodou, to je nabídka produktu kryjícího pojistně prakticky celou kutilovu či kutilčinu rodinu. Tedy i malého prázdninového pomocníčka, který dědovi drží bednu s nářadím nebo s babičkou ryje v záhoně. Počet osob, krytých takovýmto pojištěním, lze samozřejmě ve většině případů s pojišťovnou dojednat, pokud by třeba překračovaly běžný standard. V rámci takového rodinného pojištění potom pojištění kryje i sjednaný počet osob z dané domácnosti od vnoučka, vnučky přes tátu s mámou po dědu a babi, ale vejít se tam může třeba i strýček s tetou. Podobné typy pojištění jsou vysloveně ideální zejména pro tzv. širší rodiny. Pojišťovny také většinou umožňují flexibilně pracovat s předmětem a rozsahem pojistné ochrany stejně jako s osobami zahrnutými pod pojistnou ochranu. Nastavení pojištění lze tedy řešit tak, aby krylo aktuálně hrozící rizika i konkrétní osoby v rámci rodiny.
Rozhodně nejde o rozmar a zbytečné výdaje na pojistném. Zraní-li se kutil tak, že bude delší čas v pracovní neschopnosti kvůli hojení některých poranění či zlomenin, může u něj dojít k výpadku financí a ve vazbě na případné závazky jako je splácení hypotéky nebo nejrůznějších dalších úvěrů či vyživování rodiny. Taková situace ve výsledku bude pro něj i pro rodinu velmi nepříjemnou záležitostí.
Pokud jde o škody způsobeném třetím osobám kutilovou činností, tam jde ve valné většině případů o uplatnění pojistných nároků z pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti či „pojištění na blbost“ nebo případně jejich kombinací.
Zdroje: www.penize.cz, ŽenaIn.cz, Českýkutil.cz