V každém oboru je velmi důležitá terminologie a v pojišťovnictví obzvláště. Protože záměna i zdánlivých synonym může být velice zavádějící. Také jste si mysleli, že pojišťovací agent a makléř je jedno a to samé – zkrátka pojišťovák?
Kdo je v pojišťovnictví agent? Pojišťovací James Bond může být skutečnou fyzickou osobou nebo například firmou (právnickou osobou). Nemusí pracovat jen pro jednu pojišťovnu, ale s každou, pro kterou dělá, musí mít uzavřenou smlouvu o spolupráci. Říká se jí „zprostředkovatelská smlouva“. Pak smí tyto pojišťovny zastupovat a nabízet (resp. prodávat) jejich služby a produkty. Co z toho má? Na tom se musí s každou pojišťovnou domluvit sám. Obvykle dostává provizi. Její výše bývá pevně stanovena. A agent je odměněn za každý úspěšně dotažený obchod čili podepsanou pojistnou smlouvu. Důležité je také to, aby nový klient posléze své pojistné uhradil. Co musí nebo naopak takový agent nesmí? No, hlavně musí splňovat zákonné podmínky: Mít střední kvalifikační stupeň odborné způsobilosti, musí působit důvěryhodně a také je podmínkou čistý trestní rejstřík. Jeho jméno nesmí chybět v registru pojišťovacích agentů a makléřů České národní banky. Musí se řídit vnitřními předpisy pojišťoven, s nimiž spolupracuje, protože pojišťovna také ručí za případné škody, které by způsobil.
Pojišťovací makléř je také buď právnickou nebo fyzickou osobou. Na rozdíl od agenta vykonává zprostředkovatelskou činnost v pojišťovnictví, jak ji definuje zákon č. 38/2004 Sb. Důležitá je pro makléře smlouva, kterou uzavřel se zájemcem o pojištění či zajištění (jemuž se říká obvykle klient) a jejím obsahem je povinen se řídit. Co je ale předmětem makléřovy práce? To vyplývá z obsahu smlouvy, jak ji s klientem uzavřel. V podstatě je ale většinou základem jeho činnosti zpracovávání komplexních analýz pojistných rizik, navrhovat pojistné nebo tzv. zájistné programy, poskytovat klientovi konzultační a poradenskou činnost, provádět správu uzavřených nebo zajišťovacích smluv, bedlivě sledovat lhůty k revizi toho všeho a samozřejmě spolupracovat při likvidaci pojistných událostí. Ani makléř nesmí chybět v registru pojišťovacích agentů a makléřů České národní banky, musí také působit důvěryhodně a splňovat podmínky stanovené zákonem pro vyšší kvalifikační stupeň odborné způsobilosti. A co za to dostává? Pokud si to nedohodl jinak, odměňuje ho pojišťovna nebo zajišťovna na základě smlouvy, kterou s ní uzavřel.
Pro pojišťovacího makléře je také nesmírně důležité být po celou dobu, kdy se věnuje činnosti pojišťovacího zprostředkovatele, pojištěn pro případ odpovědnosti za škodu způsobenou výkonem své činnosti s účinností na celém území Evropského hospodářského prostoru s limitem pojistného plnění nejméně ve výši odpovídající hodnotě 1 000 000 eur na každou pojistnou událost. Pokud řeší souběh více pojistných událostí v jednom roce, tak se zvyšuje i pojištění na výši odpovídající1 500 000 eur. Byl-li pojišťovací makléř zmocněn přijímat od pojistníka pojistné nebo od pojišťovny výplaty pojistného plnění, má tyto povinnosti: Udržovat trvale likvidní finanční jistinu ve výši 4 % z ročního objemu jím inkasovaného pojistného, nejméně však ve výši odpovídající hodnotě 15 000 eur, případně používat pro převody pojistného a pojistného plnění výhradně zvlášť k tomu zřízené a od vlastního hospodaření oddělené bankovní účty.
Tak už vidíte, že když dva dělají zdánlivě totéž, nemusí být zároveň tímtéž?